Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, 98-94 την Παρτιζάν

Με ηρωική εμφάνιση και επιστρέφοντας από το -14 (53-67 στο 29΄), ο Ολυμπιακός των απουσιών (ΜακΚίσικ, Σίκμα, Μπραζντέικις) έδωσε στο ΣΕΦ τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών, «ισορροπώντας» το ρεκόρ του στη Euroleague σε 2-2. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 98-94 της Παρτιζάν στην παράταση (85-85κ.α.), για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Σέρβους -οι οποίοι έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Νάναλι στο τέλος της κανονικής διάρκειας- στην τρίτη εφετινή ήττα τους (ρεκόρ 1-3).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85κ.α., 98-94

«Χτίζει» σερί η Φενερμπαχτσέ

Με τεράστια ανατροπή από το -18 (25-43 στο 15΄), η Φενερμπαχτσέ υπερασπίστηκε την έδρα της και έκλεισε αήττητη τη… διαβολοβδομάδα της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 101-86 της Βιλερμπάν, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι παραμένουν χωρίς νίκη (0/4).

Η Φενερμπαχτσέ «πλήρωσε» την αδυναμία στα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο έφερε τα… πάνω-κάτω. Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 59-31 στην επανάληψη πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε 24 λεπτά στο παρκέ με απολογισμό 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε δέκα λεπτά συμμετοχής. Από τη Βιλερμπάν πάλεψε ο Φρανκ Τζάκσον με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-55, 72-70, 101-86