Φιλική αλλά βαριά ήττα της εθνικής μπάσκετ από τη Σερβία

Την πρώτη ήττα από την ημέρα ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας της από τον Βασίλη Σπανούλη, υπέστη η Εθνική Ανδρών στο Βελιγράδι, στην πρόβα τζενεράλε της πριν αναχωρήσει για το Παρίσι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το βαρύ 94-72 από την ανώτερη Σερβία του Νίκολα Γιόκιτς και πλέον επικεντρώνεται στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ.

Η ανισορροπία που επικράτησε στη «γαλανόλευκη», τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, ελέω της απουσίας του βασικού οργανωτή της, Νικ Καλάθη, αλλά και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της Σερβίας από μέση και μακρινή απόσταση, μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε… μονόλογο των γηπεδούχων.

Κορυφαίος της Εθνικής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στους 10 σταμάτησε ο αρχηγός της, Κώστας Παπανικολάου. Από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Μπόγκνταν Μπογκτάνοβιτς με 19 πόντους και 5/5 τρίποντα, ενώ 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο απολογισμός του Νίκολα Γιόκιτς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-39, 72-58, 94-72

Τα τρωτά σημεία της Εθνικής σε άμυνα, επίθεση και οργάνωση, έκαναν την εμφάνισή τους με το… καλησπέρα, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό, τη στιγμή που η Σερβία έκανε το παιχνίδι της, ξέφυγε με +10 στο 8΄ (23-13) και δεν αισθάνθηκε πίεση από την Ελλάδα στην πρώτη περίοδο (26-21 στο 10΄).

Με την ελληνική άμυνα να μην μπορεί να περιορίσει το περιφερειακό σουτ των γηπεδούχων και τον Αντετοκούνμπο να αποτελεί τη μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση, η Εθνική βρέθηκε και πάλι στο -9 (34-25 στο 15΄), διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέταγε… φωτιές από τα 6,75 και μετρώντας 5/6 τρίποντα βρέθηκε στο 30΄ στο +16 (74-58), για να κυριαρχήσει στον… επίλογο του αγώνα και να δώσει στη διαφορά μη αναστρέψιμες διαστάσεις.

Οι συνθέσεις:

ΣΕΡΒΙΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Πλάβτσιτς 2, Πετρούσεβ 15 (2), Γιόβιτς 10 (1), Μπογκντάνοβιτς 19 (5), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόμπριτς 7 (1), Γιόκιτς 16 (1), Μίτσιτς 4, Γκούντουριτς 2, Αβράμοβιτς 6, Μιλουτίνοβ 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Σπανούλης): Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Μωραΐτης 8 (1), Τολιόπουλος 4, Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 10 (2), Χουγκά 2, Αντετοκούνμπο 17, Μήτογλου 5 (1).