Μπορεί εντός των τειχών να παραπαίει, αλλά στο Champions League είναι πραγματική… βασίλισσα και δεν είναι διατεθειμένη να αφήσει εύκολα το στέμμα της. Το 3-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» αποδείχθηκε υπεραρκετό για την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Παρκ ντε Πρενς», όπου με το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 51΄ και του Κασεμίρο στο 80΄ νίκησε για δεύτερη φορά την Παρί Σεν Ζερμέν, με 2-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.
![Cristiano Ronaldo scored as Real Madrid beat Paris Saint-Germain 2-1 on Tuesday to complete a 5-2 aggregate victory](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0A8E200000578-5469843-image-m-32_1520370575256.jpg)
![Cristiano Ronaldo scored as Real Madrid beat Paris Saint-Germain 2-1 on Tuesday to complete a 5-2 aggregate victory](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0A8E200000578-5469843-image-m-32_1520370575256.jpg)
Το πρώτο μέρος στο «Παρκ ντε Πρενς» δεν είχε πολλές φάσεις, παρά το γρήγορο ρυθμό του. Οι Μαδριλένοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους από τα άκρα και ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Η ομάδα του Ζιντάν είχε τις δύο καλύτερες ευκαιρίες στο διάστημα αυτό, με τους Ράμος και Μπενζεμά να μη μπορούν να νικήσουν τον Αρεολά.
Οι «Παριζιάνοι» που είχαν την κατοχή απείλησαν λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Εμπαπέ να λειτουργεί εγωϊστικά κι αντί να γυρίσει στον Καβάνι, προτίμησε από πλάγια να τελειώσει μόνος του την φάση χωρίς να τα καταφέρει.
Η υπόθεση πρόκριση ουσιαστικά κρίθηκε με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Αρεολά (έχει σκοράρει και στα 8 ματς της διοργάνωσης που έλαβε μέρος) και με το γκολ αυτό η Ρεάλ πήρε προβάδισμα.
![Ronaldo is congratulated by team-mates Casemiro and Sergio Ramos as Zinedine Zidane's side reached the last-eight](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0A97200000578-5469843-image-a-30_1520370552641.jpg)
![Ronaldo is congratulated by team-mates Casemiro and Sergio Ramos as Zinedine Zidane's side reached the last-eight](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0A97200000578-5469843-image-a-30_1520370552641.jpg)
Η αποβολή του Βεράτι στο 66΄ έγειρε ακόμη περισσότερο την πλάστιγγα υπέρ των «μερένγκες», έστω κι αν με παίκτη λιγότερο η Παρί έφτασε στην ισοφάριση με… καραμπόλα στο 71΄ με σκόρερ (άθελά του) τον Καβάνι.
![PSG's chances were dealt another blow when central midfielder Marco Verratti was shown a second yellow card for dissent](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0D96900000578-5469843-image-a-33_1520370888295.jpg)
![PSG's chances were dealt another blow when central midfielder Marco Verratti was shown a second yellow card for dissent](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F0D96900000578-5469843-image-a-33_1520370888295.jpg)
![The Italy international trudges from the Parc des Princes pitch as PSG's Champions League dream went up in smoke](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F1853400000578-5469843-image-a-37_1520371154752.jpg)
![The Italy international trudges from the Parc des Princes pitch as PSG's Champions League dream went up in smoke](https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/06/21/49F1853400000578-5469843-image-a-37_1520371154752.jpg)
Τα όποια όνειρα των γηπεδούχων για να στείλουν, έστω, το ματς στην παράταση «έσβησαν» οριστικά στο 80΄, όταν μετά το σουτ του Κασεμίρο (η μπάλα βρήκε στον Ραμπιό κι άλλαξε πορεία) ήρθε το 2-1 για τη Ρεάλ.
Κόκκινη: 66΄ Βεράτι (δεύτερη κίτρινη)
Κίτρινες: Βεράτι, Καβάνι – Κόβατσιτς, Ράμος
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ουνάι Έμερι): Αρεολά, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Βεράτι, Μότα (59΄ Παστόρε), Καβάνι, Ντι Μαρία (76΄ Ντράξλερ), Γιούρι, Ραμπιό, Εμπαπέ (85΄ Ντιαρά), Άλβες
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρονάλντο, Μπενζεμά (76΄ Μπέιλ), Μαρσέλο, Κασεμίρο, Λούκας Βάθκεθ, Ασένσιο (82΄ Ίσκο), Κόβατσιτς (71΄ Κρόος)
Και τυπικά στους προημιτελικούς η Λίβερπουλ
Λίβερπουλ και Πόρτο έβγαλαν… την υποχρέωση στο «Άνφιλντ», με τους «κόκκινους» να «σφραγίζουν» το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Champions League. Το τελικό αποτέλεσμα (0-0) είχε σημασία μόνο για την ιστορία, μιας και μετά το 5-0 στο «Ντραγκάο» τα πάντα είχαν ξεκαθαρίσει.
Οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία να κάνουν αρκετές αλλαγές στις ενδεκάδες που χρησιμοποίησαν, μιας και το σκορ του πρώτου αγώνα τους έδινε αυτό το δικαίωμα. Ιδιαίτερα οι «δράκοι» είχαν 9 νέα πρόσωπα στο αρχικό τους σχήμα σε σχέση με αυτό της πρώτης μάχης με τη Λίβερπουλ, ωστόσο, ούτε απόψε μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία των Άγγλων που έπαιξαν με «σβηστές τις μηχανές τους».
Διαιτητής: Φέλιξ Ζβάγερ (Γερμανία)
Κίτρινες: Χέντερσον – Αντρέ
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Λόβρεν, Μίλνερ, Φιρμίνο (62΄ Ινγκς), Γκόμες, Χέντερσον, Μορένο, Μανέ (74΄ Σαλάχ), Λαλάνα, Τσαν (80΄ Κλαβάν), Ματιπ
ΠΟΡΤΟ (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Περέιρα, Αμπουμπακάρ (80΄ Πασιένσια), Τόρες, Κορόνα, Γουάρις (68΄ Περέιρα), Αντρέ (62΄ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Ρέγες, Φελίπε, Νταλοτ, Κόστα